Na den 21.3. připadá každý rok Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Downův syndrom se totiž vyznačuje jedním přebývajícím chromozomem, chromozomem číslo 21. Jak se takový den Downova syndromu připomíná? Stačí si navléknout odlišný pár ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto onemocnění: poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.
A tak si právě dnes žáci, paní učitelky a pan učitel oblékli NA KAŽDOU NOŽKU JINOU PONOŽKU. Úplně stejné je to s lidmi, i my jsme každý jiný - jedinečný a výjimečný a bez vzájemného respektu k odlišnosti se neobejdeme.
Ptáte se, co jsme dělali?
Nejprve jsme si vysvětlili, proč právě dneska je tento „zvláštní“ den a co je to Downův syndrom. Následovala diskuze mezi dětmi, čím se děti s tímto onemocněním odlišují od ostatních. Povídali jsme si o tom, jestli můžeme těmto lidem nějak pomoci a zda už někdo někomu takovému pomohl a jak. Potom jsme vzpomenuli na knihu Lichožrouti a starší žáci si vzpomněli, že jsme na filmu natočeném podle této knížky byli před pár lety se školou v kině. Byl to fajn den!
No a podívejte se, jaká sbírka ponožek se dnes sešla!
Paní učitelka Romana Blažková