Je třeba si připomínat 2. světovou válku. Zvláště proto, že pamětníků a očitých svědků stále ubývá.
Lidé, kteří si nedovedou představit válečné hrůzy, nabývají mylného dojmu,
že se jich to netýká, že je válka nemůže nikdy zasáhnout.
Konec války v našem regionu byl velmi dramatický. Dotkl se místních rodin, obyčejných lidí, jejihž příbuzní zde dosud žijí.
O to více se snažíme, aby žáci byli nejen informováni o faktech, ale aby si představili za čísly lidské osudy.

V rámci vzpomínek na události z května 1945 jednotliví učitelé ve svých třídách mluvili i o konci války v našem regionu.  Seznámili děti s historií Javoříčka.  Připomněli jsme si také jméno Stanislava Sedláčka, jeho zbytečnou smrt v posledních válečných dnech. Navštívili jsme jeho pomníček v hradním parku.

Akce spojené s projektem:
Návštěva pomníčku Stanislava Sedláčka
Návštěva Javoříčka, vzpomínková akce, muzeum
Deník Otty Wolfa - beseda
Putovní výstava Obyčejní lidé v neobyčejných časech
Zakoupení dalších knih do žákovské knihovny - Deník Otty Wolfa, Deník Anny Frankové v knižní i komiksové podobě,
do učitelské knihovny kniha Proč Javoříčko?