Hlína… Už jste někdy kousek drželi v dlani ? Jaká je… ? Měkká a příjemná na dotek, hladká,
zajímavá, mokrá  a někdy i studená … pro někoho dokonce voňavá.
Pro dětskou tvořivost stěží najdeme lepší materiál. Práce s hlínou je pro děti procesem,
kterým se manuálně i citově rozvíjí. Malí i velcí mají přirozenou touhu tvořit a zkoušet.

ŠKOLNÍ ROK A  JEHO ORGANIZACE V KERAMICKÉM KROUŽKU:

> Děti jsou rozděleny podle svých zkušeností do několika menších skupin.

> Tvoření probíhá ve výtvarném ateliéru, máme vlastní keramickou pec
> Každý správný keramik má svou keramickou značku :-) (a my je máme)
> Každý, kdo kroužek keramiky navštěvuje  se postupně naučí a vyzkouší si:
  • SEZNÁMENÍ S HLÍNOU – bezpečnost, čistota, nářadí, pomůcky, úklid
  • TVOŘENÍ Z PLÁTU, PLOŠNÉ PRÁCE – jednoduché tvary, vyřezání, zdobení rytím, razítky, přírodninami,                lepením drobných detailů…
  • PROSTOROVÉ PRÁCE – tvoření z plátů, kuliček  a válečků, spojování pomocí šlikru (misky tvořené z kousků, talíře, tužkovníky, hrnečky…)
  • DUTÉ TVARY – stočení z plátu, kornoutu, dotvořený, zdobený (menší figurky)
  • FIGURÁLNÍ MODELOVÁNÍ -  z jednoho kusu hlíny, vydlabání pomocí oček, spojování složitějších tvarů (zvířata, lidské postavy, pohádkové bytosti…)
  • SESTAVOVÁNÍ SLOŽITĚJŠÍCH OBJEKTŮ – z plátů, ( hrad, domek, větší obaly na květináč…), zpracování různé hlíny (šamotová apod.)
  • SPOLEČNÉ PRÁCE - kolektivní práce na dané téma (Betlém, výzdoba školy  drobnými plastikami)
  • PRÁCE  S GLAZURAMI- zacházení s nimi, způsoby nanášení, barevné ladění, využívání vzorníku glazur a engob
  • Občas si ,,odskočíme“ k jiným materiálům jako jsou přírodniny všeho druhu, pedik, korálky, malujeme na sklo, zdobíme trička…A PAK ZASE HURÁ K HLÍNĚ !

Mgr. Hana Dvořáčková

Děcka, schválně,